Як анаболічні стероїди впливають організм людини?

Як анаболічні стероїди впливають на організм людини?

Тема застосування стероїдів незмінно викликає дискусії між тими, хто вважає їх швидким способом досягнення «тіла мрії» та тими, хто категорично проти їхнього використання. Про те, що собою представляють такі препарати як Метандростенолон розповідають тут https://arthro.com.ua/?p=10906. А ми переходимо до загального пояснення.

Що таке анаболіки?

Анаболічні стероїди (ААС) – препарати, створені на базі тестостерону та синтетичних андрогенів зі схожою дією. Вони прискорюють синтез білка у клітинах, завдяки чому дозволяють швидко нарощувати м’язову масу. Також анаболіки мають виражений андрогенний ефект — індукують і підтримують розвиток чоловічих вторинних статевих ознак: огрубіння голосу, зростання волосся на обличчі і тілі і т.д. ААС виробляють як у формі масляних розчинів для внутрішньом’язового введення, так і у вигляді таблеток.

В Україні ААС включені до списку сильнодіючих речовин і здебільшого заборонені. Ті ж анаболіки, які не заборонені до продажу, відпускаються за рецептом лікаря.

У медицині анаболіки застосовуються для:

  • лікування ендокринних порушень та захворювань репродуктивної системи у чоловіків (наприклад, при гіпогонадизмі – затримці статевого дозрівання);
  • терапії метастатичного раку молочної залози у жінок;
  • відновлення пацієнтів у виснаженому стані (після тяжких операцій, опікової хвороби, дистрофії тощо);
  • як підтримуюча терапія людей з ВІЛ та СНІДом.

Стероїди призначаються ендокринологами та іншими лікарями після ретельного обстеження. Приймати їх без розпорядження спеціалістів заборонено.

Як анаболічні стероїди впливають організм людини?

У чому небезпека стероїдів?

Анаболічні стероїди були відкриті ще в 30-х роках XX століття і їм швидко знайшлося застосування в спорті. Тоді ще не існувало такого поняття, як допінг, тому бодібілдери, атлети та інші спортсмени активно користувалися можливістю «підстебнути» свій організм. Однак коли стало зрозуміло, наскільки небезпечною є така стимуляція, спортивні організації пішли назад.

У 1973 році Міжнародний Олімпійський комітет прирівняв стероїди до класу допінгів та заборонив їх застосування спортсменам будь-яких видів спорту.

Досить швидко з’ясувалося, що анаболіки мають масу побічних ефектів. Ось лише деякі з них:

ААС посилюють вироблення білка у м’язах, а й у інших тканинах і клітинах. Тому в масі та обсязі збільшуються також серце та кишечник, наприклад. Тому, якщо ви бачите професійного бодібілдера з животом, що випирає, то причина цієї проблеми часто може полягати саме в надмірному захопленні стероїдами.

Коли спортсмен на анаболіках починає швидко набирати м’язову масу, його зв’язковий апарат і суглоби не встигають адаптуватися до зростання навантаження. Різко підвищується ризик різного роду. травматизації.

На жінок ААС мають вірилізуючу дію: голос стає нижчим, через порушення функції сальних залоз псується шкіра, порушується загальний метаболізм, підвищується лібідо, збільшується ріст волосся на тілі, а шевелюра на голові починає рідшати. Може виникати гіпертрофія клітора.

При недотриманні дозування та тривалості прийому ААС розвивається гіпертрофія серцевого м’яза з виникненням серцевої недостатності. Серцеві напади спричинили смерть таких культуристів як Шон Роден (46 років), Даллас Маккарвер (26 років), Джордж Петерсон (37 років).

Більшість анаболіків метаболізується в печінці, тому тим, хто вживає стероїди, необхідно постійно стежити за рівнем печінкового ферменту. Також ці препарати спричиняють підвищення в’язкості крові, що збільшує ризик виникнення тромбозу.

Введення андрогенів ззовні порушує гіпоталамо-гіпофізарний зв’язок вісь, що викликає порушення вироблення власного тестостерону. Згодом це призводить до атрофії яєчок. Причому ця атрофія може бути як оборотною, так і необоротною. В останньому випадку на чоловіка чекає гормоно-замісна терапія на все життя і безпліддя. Але навіть якщо безпліддя не настає, серйозно підвищується можливість генетичних відхилень у потомства.

Частим ускладненням стає гіперплазія передміхурової залози та проблеми з сечовипусканням.

При відміні препарату у чоловіків, що його приймали, може почати розвиватися гінекомастія (збільшення грудної залози у чоловіків), підвищення рівня пролактину. Страждає ендокринна та серцево-судинна система, серйозно знижується лібідо.

Спортсмен з великою м’язовою масою, який залишив тренування, моментально набирає зайву вагу через збільшення базового метаболізму.

Крім того, побічна дія може бути у набраної м’язової маси. Опорно-руховому апарату все одно з чого складається зайва вага – з жиру чи м’язів. Він у будь-якому разі страждає від цього навантаження.

Leave a Comment